Jak fungují skenery

Skenery pracují na principu odrazu světla od předlohy. Snímací čidlo skeneru převede odražené světlo na elektrický signál.

Aby se mohl obraz přenést do elektronické podoby, je potřeba jej osvítit po celém jejím povrchu. Jednou možností je osvícení pomocí zářivky – chladné katodové lampy. Dokument se nasvítí velkou intenzitou světla. Nevýhodou tohoto velkého nasvícení je nerovnoměrné osvícení při okrajích dokumentu. Proto je ve skenerech také systém zrcadel, která odráží světlo na místo, kam je potřeba.

Další metodou skenování je metoda CIS. Ta je založena na principu luminiscenčních LED diod, které vyzařují stejnou intenzitu světla, a tím se zaručuje světelná stejnosměrnost na celém skenovaném dokumentu. Oproti metodě osvícení žárovkou má tato metoda má nižší svítivost na jemných barevných odstínech.

Skenování diapozitivů i negativů

Snímače obrazu u skenerů

Uvnitř skeneru je speciální jednotka, která obsahuje optickou soustavu, který vyzařuje světlo a poté fotocitlivou diodu nebo CCD prvek.

CCD prvek (Charged Coupled Device) je snímač, citlivý elektronický obvod, ve kterém se vytváří elektrický signál. Speciální jednotka je pod sklem, na které se dává snímaný dokument nebo obraz.

Snímače na skeneru pracují s intenzitou světla. Toto světlo dopadá na snímač a je změněno na elektrický náboj – stejně jako intenzita světla, tak na různou sílu náboje. Elektrická podoba obrazu je rozdělná do tří barev – červené, zelené a modré. Každý bod v dokumentu nebo fotografii je změřen třemi buňkami snímače (každá vyhodnocuje danou barevnou složku). Každý řádek naskenovaného dokumentu je načten tedy třikrát, CCS snímač přemění intenzitu dopadajícího světla na elektrický signál a ten změní na digitální. Senzory zaznamenávají barvu a intenzitu světla. Je nutné tedy pomocí filtrů rozložit světlo na jednotlivé RGB (červená, zelená, modrá) a snímat je odděleně.

Podle toho, jak kvalitní snímač daný skener má, tak je kvalitní celý skener. Lepší snímače mají vyšší počet buněk. Skener snímá obraz po řádcích, počet řádků a množství snímaných bodů na rameni ukazuje rozlišení skeneru.

CCD snímače u skenerů negativů i diapozitivů

 

Rozlišení skenerů

Rozlišení skenerů se pohybuje okolo 300 – 600 dpi (dot per inch), což právě znamená, kolik bodů snímač schopný změřit ve vzdálenosti od jednoho palce. Jsou i speciální skennery, které zvládají mnohem více DPI, např. náš skenner na diapozitivy zvládne 2400DPI a skener na negativy dokonce 4800DPI.

Pro výpočet – skener s rozlišením 300 dpi má tedy 900 buněk na každých 2,5 cm (1 palec). Skenery mohou ale díky svým softwarům zlepšovat počet bodů na vyšší hodnotu. Tam dochází k rozdělování bodů na další části, většinou záleží na možnosti vyhodnocování barevných odstínů. Čím kvalitnější skener, tím kvalitnější přenos obrazu.

Pokud chcete skenovat například fotografie, je kvalita skeneru jednou z nejzásadnějších věcí, na kterou musíte dát pozor. Profesionální skenery, které má společnost www.vhs-prevod.cz, vám dokážou z fotografie dostat maximum.

Kvalita obrázku, fotografie je dána tím, jak dokonale je převod obrazové informace na elektronickou podobu schopen reprodukovat barvy. Také barevná hloubka určuje kvalitu fotografie. Čím více možných hodnot může mít vyhodnocený elektrický náboj, tím kvalitnější výsledek. Síla barevné hlouby je udávána v bitech. Čím je bitů více, tím více barevných odstínů umí skener rozpoznat.

rozlišení skenneruRozlišení TV obrazovky je podobně jako rozlišení u fotoaparátu nebo právě rozlišení u skeneru definováno v Megapixelech.

 

Jak skenovat?

Pokud máte nějaký domácí stolní skener nebo multifunkční tiskárnu, řiďte se podle návodu na přístroji. Většinou si stáhnete nějaký program, podle výrobce skeneru, a ten Vás navede, jak skenovat. Nejprve si vložíte dokument nebo obrázek na skener, tak, aby plocha, kterou chcete skenovat, byla položená směrem, kde jde světlo skeneru.

Pak na počítači nebo skeneru zahájíte skenování. V průběhu skenování skener neotevírejte, došlo by k osvícení celé plochy a vy byste jako výsledek měli černou stránku. Po tom, co Vám napíše počítač nebo skener, že je skenování dokončeno, můžete obraz upravit přímo v počítači. Ať se jedná o oříznutí, nebo vytvoření pdf souboru nebo podobné úpravy.

Pro úpravu obrázků pak slouží speciální programy, některé najdete také v naší sekci PROGRAMY KE STAŽENÍ. Pokud chcete úpravu například starých fotografií, je velmi dobré, nechat si celý proces udělat profesionálně.

 

 

KONTAKT

+420 605 564 694
+420 724 111 234

Chci se zeptat